Penetrovat bubliny

Koupila jsem si koloběžku, protože jízdenka stojí v Dublinu skoro tři eura, a zatímco jsem koloběžkovala chladným irským ránem, jala se mě vesmírná hrůza, že koloběžkuju osmnáct set kilometrů od místa, kde jsou všichni, co znám a všichni, co znají mě. A že když z tý koloběžky spadnu na zadek, tak nedopadnu na rodnou hroudu, ale cizí studenou zem. Kde nerostou než brambory a nikdo neví, co jsem zač.

Krizi nastartoval můj kluk náznakem, že bych si měla najít nějakej život. V tomhle jsme se trochu rozcházeli; dny naplněný sledováním starých dílů MMA, konzumací indickýho jídla, souložením a střídavým čtením německých existenciálních děl a zadních stran kondicionérů na vlasy mou představu o životě totiž splňovaly dokonale. Dokonce bych řekla, že je to přesně ten život, který sem celý dosavadní život hledala. Ale ne. Prý si mám najít vlastní byt, vlastní volnočasový aktivity a vlastní kamarády.

1bf0d523e6ea61536e901178abe330746c18149b1ab2a659914723907e7c8003

Tohle všechno spustil záchvat paniky z blížící se smrti, který mýho kluka přepadl v momentě, kdy mu doktor zakázal měsíc cvičit judo, protože si natrhl sval pod zadkem. Začal cítit všeprostupující pomíjivost, okovy světských povinností a nějak to celý vyústilo v to, že si bych si JÁ měla najít vlastní život.

Pronajala jsem si tedy pokoj za 550 euro na rohu rušné křižovatky s výhledem na kostel (v Irsku je těžké najít pokoj bez výhledu na kostel). Tam, na ploše necelých čtyř metrů čtverečních, cítíc se hřejivě emancipovaná a chladivě sama, jsem googlovala kompatibilní sociální skupinu, jejíž členem bych se měla stát. Jenže jakou si vybrat? Už jsem meditovala s buddhistama, chlastala s básníkama, fetovala s alkáčema, polemizovala s filmařema, osahávala se s tantrikama a teď bych si, popravdě, nejradši už jenom četla.

62f9dd8de77fd7c9ebf9f3d8092c4c20

Když není o čem mluvit, pomáhá se vožrat. A druhej den už se dá mluvit o tom, jak se včera chlastalo. Pronikání do mých dosavadních sociálníh bublin mě málem stálo játra. Teď by i ony radši knihu.

Naposledy jsem stála před úkolem najít si kamarády když mi bylo sedmnáct, a to navíc pod výhružkou alternativní léčitelky, že ohluchnu na levé ucho, pokud se tak do měsíce nestane. A pak i na pravé. Sebrala jsem tehdy všechen přiožralý šarm a nějakým zázrakem se mi pár dní před „deaflinem“ podařilo přilepit na partu místních internetových básníků. A rozhodnout se, že jsem básník taky. Stejně jako jsem se později rozhodla že jsem vlastně spíš buddhistka/ spisovatelka/ scenáristka/ tantrička/ jogínka (…).

A3O5d

Zatímco můj kluk má stavy paniky z představy smrti, mě odmalička provázely panický stavy z představy života, ve kterým ničím nejsem. V ničem nejlepší. Ale od tý doby, co jsem odešla z Čech, od všech, co znám a co znají mě, začaly tyhle strachy mizet.

Teď poprvé pociťuju smíření s možností, že nejsem ničím. A překvapivě to ani nebolí. Nejsem to, čím vydělávám peníze, ani to, co dělám ve volným čase. „What do you do?“ už mi přestává způsobovat záchvaty žvatlavých obhajob mýho životního stylu a nedůslednosti tahů na různý branky, ať už rozestavený mnou nebo jinýma.

Dřív než se mi podařilo vybrat si nějakou sociální skupinu k penetraci, boyfriendovi se zahojil hamstring, strach ze smrti polevil a já se mohla zase nastěhovat k němu. A teď, zatímco je v práci, já žehlím košile, dělám stojky na hlavě, čtu si, píšu a gooluju videa vodopádů a vodních vírů. What do you do?

1 thought on “Penetrovat bubliny”

  1. jako vždy jsi nesklamala. Jednou ti řeknu co dělám 🙂 Ale pro dnešek se budu řídit tvým příkladem a když není o čem mluvit, půjdu se ožrat. Díky za inspiraci pro dnešní večer. H.

    2018-09-25 17:06 GMT+02:00 yoga fracek :

    > yogafracek posted: “Koupila jsem si koloběžku, protože jízdenka stojí v > Dublinu skoro tři eura, a zatímco jsem koloběžkovala chladným irským ránem, > jala se mě vesmírná hrůza, že koloběžkuju osmnáct set kilometrů od místa, > kde jsou všichni, co znám a všichni, co znají mě. A ž” >

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s