Můj mír je lepší než tvůj

Všichni jsme napasovaný v asáně, která lehce přesahuje můj balanc, flexibilitu a tečuje hranici, kdy jsem ještě schopná udržet slzy. Instuktorka vysvětluje, že je dobrá na podporu funkce střev, vytvoření vnitřní stability a zároveň je velmi vděčná, když se budeme chtít vyfotit někde na skále na Instagram. A já si říkám, proč se vůbec snažím, když moje vyměšování funguje poměrně spolehlivě a účet na Instagramu nemám.

Bezpečně vím, že jsem právě teď nejhorší ze všech v sále. Moje ego cítí ohrožení a pohotově ho mění na útočiště. Protože být nejhorší taky svým způsobem znamená excelovat. Oboje na sebe strhává pozornost, odlišuje od průměru a vyžaduje jisté kvality umožňující danou roli zdárně naplnit. Zároveň si něco ve mě říká: “Kdybych dělala jógu tolik jako oni, byla bych mnohem lepší než oni.”

Ale nedělám.

Nedělat nic je poměrně lehké. O něco těžší je dělat něco každej den. Třeba si čistit zuby. Člověk si chvíli zvyká a pak už nepřemýšlí a jen automaticky koná. Co je ale nejtěžší, nebo alespoň pro mě, je dělat věci s mírou. Dát si jenom jednu skleničku, odejít z rande v osm a ne třetí den a dělat jógu obden, místo nárazově, zato pět hodin v kuse.

Jsou lidé, kteří jsou natolik dospělí, aby se spokojili s vlastní průměrností. Pak jsou lidé, kteří potřebují být první, nebo poslední. A když už jsou poslední, ať o tom ví celej svět. Jako já. Právě teď mi mou loserovskou pozici umožňuje podojit tahle asáná, ve který selhávám na plný čáře. Naštěstí rychle přispěchá rozum aby mě podpořil.

“Oni to stějně dělaj špatně, tu jógu,” říká.

widen-your-anal-canal_o_1893483

“Jóga pro zdravá záda?” říká. “WTF. Jóga nevznikla, aby lidi měli zdravý záda. Stačí se podívat na ty zauzlovaný indický preclíky s nohama za hlavou. Spojitost s napravováním vyhřezlých plotýnek a kancelářskejch ochablejch zad uniká mému ostřížímu zraku.”

“Power jóga? Aby měli lidi pevnou prdel v legínách a bicáky do designovejch triček? Aby měli čím proložit fotky na Facebooku mezi spamováním obrázkama čerstvejch džusů?  Mám pocit, že o tohle taky původně nešlo.”

“Hatha jóga? Zpívat si po hodině posilování pánevního dna sanskrtský písničky za doprovodu kytarových akordů naučených u táboráku? Abych si v životě zaflákaným prací, kterou nesnáším, rodinou, která mě sere a civilizací, se kterou nesouzním vytvořila měkkej duchovní obláček, kterej má suplovat fsychofarmaka na předpis?”

2d274908093635-spiritual-today-150401_e027c51aafa26e4ae69a7cc68ef04dc2

Napasovaná v asáně, kterou ovládám nejhůř ze všech, rychle přicházím na to, že vlastně józe rozumím líp než všichni ostatní v sále, kteří ji na rozdíl ode mně zvládnou.

Umění číst řeč těla umožňuje rozklíčovat, v jakém duševním rozpoložení se jedinec nachází. Jestli je uvolněný, naštvaný nebo ve stresu. Jóga používá stejný systém, ale obráceně; řeč těla znásilňuje. Jóga není jenom cvičení. Pracuje sice s tělem, ale ne způsobem, který mu lichotí. Cílem jógy je tělo hacknout. Dostává ho do pozic, ve kterých přirozeně není. Do pozic, ve kterých samo od sebe být nechce nebo být neumí. A tím donutí mysl cítit to, co by normálně necítila. Uvědomit si to, co by si normálně neuvědomila.

Jako třeba tu moji. Tahle pozice, která podporuje funkci střev, pomáhá utvářet stabilitu a vypadá dobře na Instagramu, svou nepohodlností umožňuje mý mysli si uvědomit, jaká jsem nafoukaná píča. Což bych normálně nevěděla.

2 thoughts on “Můj mír je lepší než tvůj”

  1. ty jo to je úplně parádní článek (a blog). ty tvý výlevy a způsob přemýšlení ve mně docela rezonujou, takže si nepřipadám, že jenom já žiju špatně (tato věta asi nevyzněla úplně tak jak jsem chtěl, ale ber to jako poděkování asi 😀 )

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s